Detail karty

Cizí slova

Autor: Hana Slípková
Hodnocení:
Předmět: Český jazyk,
Trvání: 20 min.
Věk žáků: II. stupeň ZŠ,
Produkt: EduBase, TOGlic, ASUS Edu Class,
Počet žáků:
Pomůcky: tablety (příp. novinové výstřižky), slovník cizích slov, aktivita Slova a věty, aktivita Rychlá otázka

Cíl

Zkuste si to

Hledání významu cizích slov, práce se slovníkem cizích slov, opis významu cizích slov

Příprava

Zvolte z Úvodní obrazovky nabídku aktivity Slova a větyPřipravte si sadu cizích slov, se kterými se žáci mohou setkávat v médiích i v běžném životě. Sadu můžete přizpůsobit aktuálnímu dění ve světě nebo odbornému tématu, kterému se právě věnujete např. v občanské výchově. Všechna slova zapište do Věty č. 1, odělujte je klávesou Enter. Počet slov by měl být minimálně takový, kolik je žáků (resp. žákovských zařízení) ve třídě. Pokud je slov v sadě více, dojde k náhodnému výběru potřebného počtu slov.

Připravenou sadu z této konkrétní ukázky naleznete v Slova a věty - Uložené sady - Dostupné sady - Český jazyk II -> Cizí slova. Připravenou sadu si můžete libovolně upravit - např. doplnit/smazat nějaké slovo.

Kliknutím na tlačítko Odeslat odešlete části úloh na všechna žákovská zařízení.

 

Dále budete pracovat s daty přijatými od žáků - využijete tedy aktivitu Rychlá otázka a opět Slova a věty.

Průběh

Po rozeslání sady "Cizí slova" se na každém žákovském zařízení zobrazí jedno cizí slovo. Žáci mají za úkol najít význam cizího slova (lze využít Slovník cizích slov nebo vyhledat slovo na internetu. Je vhodné povzbudit žáky, aby si našli alespoň 2 zdroje a porovnali je.)

Následně učitel rozešle žákům aktivitu Rychlá otázka - otázku s otevřenou odpovědí. Nyní žáci zapíší definici svého slova a odešlou učiteli.

Učitel ve svém zařízení vidí všechny přijaté odpovědi od žáků. Jakmile odpoví všichni žáci, klepnutím na tlačítko Vybrat a použít data označí učitel všechny přijaté odpovědi a přenese je do aktivity Slova a věty. Znovu je odešle.

Na každém žákovském zařízení se nyní zobrazí jedna definice - s velkou pravděpodobností jiná, než sám napsal. (Pokud by se tak náhodou stalo, může si na chvíli vyměnit tablet s některým svým spolužákem.)

Každý žák se nyní snaží přijít na cizí slovo, které by definici odpovídalo. Opět může využít slovník cizích slov. V závěrečné diskuzi každý žák přečte definici a určí příslušné cizí slovo. Kontrolu provádí celá třída nebo žák, který definici připravil na začátku aktivity. 

Alternativy

Aktivitu lze na začátku upravit - připravte si sadu výstřižků z novin (nebo např. jen titulků), kde v každém výstřižku bude uvedeno jedno cizí slovo, se kterým budou žáci pracovat. V tomto případě v úvodu aktivity předejte každému žákovi jeden výstřižek a dále pokračujte aktivitou Rychlá otázka, jak je uvedeno výše.

Žáci také mohou s cizím slovem pracovat a snažit se ho použít ve vhodné větě.

Vypracováno v rámci projektu Cloud je budoucnost vzdělávání - Reg.č.: CZ.1.07/1.3.00/51.0034
Vytvořeno: 31/10/2015 Poslední aktualizace: 11/4/2016